CIT-TP / PIT-TP – Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Na stronie Ministerstwa Finansów opublikowano wyjaśnienia dotyczące sposobu wypełniania przez podatników formularzy CIT-TP / PIT-TP.

Poniżej znajduje się link, z którego można pobrać wyjaśnienia w formacie PDF:

https://www.finanse.mf.gov.pl/documents/766655/5896628/CIT-TP+PIT-TP+-+Najczesciej+zadawane+pytania_czerwiec_2018.pdf

Wyjaśnienia zostały opublikowane w formie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (jest ich ponad trzydzieści).

Warto zaznaczyć, że pytania i odpowiedzi zawarte w opublikowanym dokumencie mają jedynie charakter informacyjny, a zatem nie stanowią ani interpretacji, ani ogólnych wyjaśnień przepisów prawa podatkowego (objaśnień podatkowych).

Celem wyjaśnień jest zatem udzielenie podatnikom niewiążących informacji w zakresie tego, jak powinni oni wypełniać formularze CIT-TP / PIT-TP.

Przypomnijmy, że obowiązek sporządzania uproszczonego sprawozdania CIT-TP / PIT-TP został nałożony na podatników począwszy od 1 stycznia 2017r.

Tak więc w stosunku do transakcji realizowanych w 2017 r. podatnicy zobowiązani są do składania uproszczonego sprawozdania CIT-TP / PIT-TP, stanowiącego załącznik do zeznania rocznego.

W chwili obecnej podatnicy mają obowiązek złożenia takiego sprawozdania w wydłużonym terminie. W odniesieniu do transakcji realizowanych w 2017r. ten wydłużony termin upływa 30 września 2018r.

Jak możemy przeczytać w publikacji Ministerstwa Finansów jej celem jest zapewnienie jak największej pewności prawnej w procesie wywiązywania się nowych obowiązków dotyczących wypełniania i składania przez podatników sprawozdań CIT-TP / PIT-TP.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *